פרטי היצירה

סוג היצירה תחום תחום משנה
שם ההוצאה שפה
סוג מהדורה טקסט חופשי   

וידאו

אודיו

גרסה מלאה לקריאה /הורדה

גרסה חלקית לקריאה /הורדה

ספר מודפס
דירוג מערכת: 
האפז

דירוג הגולשים
מדהים!
אהבתי
מעניין
לא אהבתי


מדהים!
%64
אהבתי
%14
מעניין
%14
לא אהבתי
%7
שם:  האפז
מחבר:  משה מנשהוף

תאור:
חאפז או בשמו המלא ח'אג'ה שמס אלדין מוחמד אבן מוחמד חאפז שיראזי )خواجه شمس الدین محمد بن محمد حافظ شیرازی( נולד ומת בעיר שיראז שבאירן.  על קברו ניצב מוזוליאום, המשמש כאתר עלייה לרגל. תאריך הולדתו המדוייק לא ידוע אך מעריכים כי נולד בערך ב-1325 והלך לעולמו בשנת 1389. הוא נולד באחת התקופות הקשות בפרס, ימי שלטונו של תימור לנג. למרות הדוחק שבו גדל הוא למד שירה וספרות פרסית וערבית וכן קוראן ותיאולוגיה. למילה חאפז בערבית ובפרסית שתי משמעויות: האחת "שומר" והשנייה "יודע בעל פה" וחאפז כונה כך, על פי המסופר, מפני שידע את הקוראן בעל פה.
מכלול כתביו נקרא "דיוואן-ה חאפז" שכולל 495  ע'זאלות 42 רביעיות ועוד שירים אחרים. בסך הכל הוא חיבר 693 שירים, המורכבים בדרך כלל מעשרה בתים, 573 מתוכם מוקדשים לאהבה, יין, נערות וליופי הנצחי. יצירתו עשירה בציוריות, רוויה במיסטיקה וחדורה רוח של ביטול הגשמיות. רבים מכירים בו כגדול המשוררים של איראן בכל הדורות. חאפז, יחד עם סעדי, פרדווסי ורומי הם ארבעת עמודי התווך של השירה והספרות הפרסית העשירה. שיריו קובצו לאחר מותו, זכו וזוכים לפופולריות מרובה במולדתו יש הנוהגים לנחש בחזרתם את העתיד בקריאת יומית של ע'זל נבחר ונסיון פירושו.
"דיוואן-ה חאפז" תורגמו למרבית לשונות התרבות וגתה חיבר את הדיוואן המערבי-מזרחי שלו בהשפעת כתביו של חאפז, ואף שיבח אותו כאחד המשוררים החשובים ביותר, וראה בו אח-תאום. ב-1814 התוודע לראשונה לתרגומי שירתו של חאפז וכבר באותה שנה הקדיש למשורר הפרסי 30 שירים.
קוריוז מעניין הוא שכאשר מת, סרבו אנשי הדת של פרס לקבור את חאפז, בגלל שירי היין שלו, שכנראה נכתבו כמחאה נגד הרס התרבות הפרסית המקורית. למרבה האירוניה, שיקולים שונים הביאו את נשיא הרפובליקה האסלאמית של איראן, חאתמי, לחנוך אנדרטה לחאפז בוימאר, עיר הולדתו של גתה, בעת שביקר בגרמניה ביולי 2000.
   
 

 תגובות

 נושא   כינוי   תאריך ושעה 
3. hello hello 8/16/2015 12:02:48 PM
2. יפה מאוד - ממש פנינה שאהין 11/9/2012 10:30:00 AM
1. פרסום היצירות של 4 המשוררים פרויז1 1/3/2009 3:49:26 PM
אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ בניית אתרים ע"י ekdesign