פרטי היצירה

סוג היצירה תחום תחום משנה
שם ההוצאה שפה
סוג מהדורה טקסט חופשי   

וידאו

אודיו

גרסה מלאה לקריאה /הורדה

גרסה חלקית לקריאה /הורדה

ספר מודפס
דירוג מערכת: 
היֵצֶר הוא אחד

דירוג הגולשים
מדהים!
אהבתי
מעניין
לא אהבתי


שם:  היֵצֶר הוא אחד
מחבר:  משה מנשהוף

תאור:
 

מאמר זה מאתגר את אחד היסודות המרכזיים בתפיסת עולמו של פרויד ובתורת הפסיכואנליזה שהוא מייסדה. כלומר, את התייחסותו של פרויד ליצר המיני כאל הכוח העיקרי שמניע את כל מעשיו של אדם. בניסיון זה המחבר טוען כי אכן יש יצר אחיד ולו ביטויים שונים אך לא ניתן לומר כי היצר האחיד הזה הוא היצר המיני.

היצר הוא מקשה אחת בעיקר מפני שהוא מולד. תינוק נולד עם יצר בלי שיש לו יכולת להבחין בביטויו השונים, שאותם ילמד מאוחר יותר. לטענה על אחידות היצר ביטויים ביהדות ובנצרות, אשר מתייחסים אל היצר כאל "יצר הרע", וכפי שפרויד טוען, רואים בכל מה שאנו מכירים כיצרים (כלומר היצרים השונים כגון יצר החיים, יצר הסקרנות או יצר התחרותיות) יצר מיני בלבד.

ובכן, אין כל סיבה להניח כי דווקא יצר המין הוא הוא היצרים כולם. במאמר זה נטען כי היצר הוא מקשה אחת אולם לא ניתן לומר כי הוא יצר מיני או כל יצר ספציפי אחר. הביטויים השונים של היצר שמוכרים לנו כיצר מיני, יצר הישרדותי או יצר אחר הם תולדה של לימוד והעשרת התבניות המושגיות של האדם. לאור זאת, ננסה לענות על השאלה איך ניתן להתייחס אל היצר כאילו הוא מקשה אחת ומצד שני ליישב את הטענה הזאת עם היכרותנו עם יצרים שונים.

הסוגייה הנוספת שנתמודד איתה כאן היא אם היצר הוא תכנית פעולה מולדת כיצד הוא מתחדד או מתכהה. איך ניתן לומר למשל שהיצרים של פלוני שילדותו עברה עליו בסביבה קשה עזים יותר מאלה של פלוני שגדל בסביבה בטוחה ורגועה.

קישור לנוסח המלא של המאמר

 

 תגובות

אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign