פרטי היצירה

סוג היצירה תחום תחום משנה
שם ההוצאה שפה
סוג מהדורה טקסט חופשי   

וידאו

אודיו

גרסה מלאה לקריאה /הורדה

גרסה חלקית לקריאה /הורדה

ספר מודפס
דירוג מערכת: 
מעבר לעקרונות

דירוג הגולשים
מדהים!
אהבתי
מעניין
לא אהבתי


מדהים!
%44
אהבתי
%44
מעניין
%11
לא אהבתי
%0
שם:  מעבר לעקרונות
מחבר:  אלון ברגיל

תאור:
הספר עוסק בצורך שלנו ללכת לתחום שהינו מעבר לעקרונות המדריכים את חיינו משום שאלו לא מספיקים לנו, אין בכוחם להתמודד עם המשברים הפוקדים את חיינו. והאתגר שניצב בפנינו, נגיד מייד אך במשפט אחר הוא ליצור מצב של הרמוניה בין התחום הזה שגילינו של מעבר לעקרונות לתחום הגדול והמוכר של העקרונות.
 
מדובר בסיפור = רומן המתרחש בשני מקומות מרכזיים: האחד בית המדרש של כבוד הרב החרדי שלום אדם "חפץ אמונה" אתמטייה המשתייך לזרם החרדי "תבונת יצחק" הדוגל בדרך האמצע בהנהגתו של כבוד האדמו"ר יהושע אברהם "לב זהב היודע" ברקוביץ', ואילו השני הוא אחוזת "העצים הנבונים" במחוז בריטני שבצרפת, כור מחצבתה של כבוד הרבנית הרוזנת שרה לואיז אתמטייה לבית De Belle Essence רעייתו של כבוד הרב אתמטייה שעזבה את ביתה שמונה שנים קודם לכן משום שלא יכלה לאזן יותר בין העקרונות של החברה החרדית בה חיה בישראל לבין הצדדים האחרים באישיותה למשל: היותה זמרת אופרה. כשנישאה לכבוד הרב נטשה לחלוטין את קריירת השירה המזהירה שלה אך בגיל ארבעים וחמש לאחר לידתם וגידולם המופתי של שמונת ילדיהם חשה שאינה מסוגלת יותר ושהיא חייבת לחזור לשיר אך בינתיים נשארה לגור בבית מסתירה את הופעותיה בעולם בהן שמרה על זהותה כאישה חרדית, מרחק נגיעה והכול. שלוש שנים מאוחר יותר התחנן 
בפניה בנה עדי ז'רום, בן הזקונים שראה את סבלה לעזוב את הבית ולחזור לכור מחצבתה לבית משפחתה האריסטוקרטית היהודית עתיקת היומין. – אימאל'ה יקרה – אמר לה. – את לא יכולה להמשיך ככה לכווץ את עצמך בניסיון להתאים ולפשר את צריכה לפרוש כנפיים.
 לעדי שהיה עכשיו עילוי הייתה נשמה בגודל של האוקיאנוס האטלנטי מה שגרם להרבה אושר לו ולסביבתו אך גם להרבה סבל לו כי הוא היה ככר סופג שספח לעצמו את הכול וגם הוא היה צריך לבנות לעצמו את ההגנות שלו. אימו שחזרה לאחוזה כוננה את מה שנקרא: "מודל ההדמיה של ארץ אישיותנו" שהיה מודל ממוחשב שאצר לתוכו מערך של תובנות ורגשות של אנשים רבים בכדי ליצור מעין "אני" קולקטיבי פרסונאלי שניסה להתחקות אחר מסתוריה של הנפש האנושית בכדי להבין ובכדי להביא מזור למכאובינו כך שהיא בתורה תוכל לעזור לבנה. למרות הויכוח עם העקרונות שרה לואיז המשיכה עמ' 2
 לאהוב את בעלה והוא אותה, אהבת נפש עצומה. – אני יודע שמבחינת העקרונות אני צריך לחסום את האהבה לשרה לואיז אך איני יכול לעשות זאת – אומר כבוד הרב באחד הרגעים הכי מרגשים של הספר. – ואני בטוח שבורא עולם יעזור לי לסדר את הדברים.
 כרגע איני מבין כיצד זה יכול להסתדר עם העקרונות, אני רואה את הקונפליקט ואין לי פתרון תבוני אבל אני אוהב אותה ולא יכול להפסיק לאהוב אותה. . .
 מלי, שזה קיצור מחמלה בתם הבכורה של כבוד הרב אתמטייה והרוזנת הייתה נשואה  לבחור בשם יקיר משה אותו אהבה אהבת נפש והוא אותה אך זה לא היה הדבר האמיתי עבור שניהם ולכן לא צלחו נישואיהם והיא הופכת להיות מוגדרת כמי "שאבד עליה הכלח"
 במסגרת הקהילה החרדית. אביה לא מוכן בשום אופן לקבל את הגזירה האיומה הזאת של עקרונות החברה בה הם חיים, הוא לא מסוגל לתפוש ולקבל את זה שבתו האהובה והחכמה תוגדר כסחורה פגומה ולכן הוא מחליט להציג בפניה יום אחד את מים, בחור חילוני העובד בבית המאפים הסמוך לביתם. סיבה נוספת להתעניינותו במים היא רצונו לכונן יחד עם מים, דוקטורנט לפילוסופיה שנטש את הדוקטורט, קורס מההשכלה הכללית  שיעזור לאברכים היקרים שלו להתמודד עם קשיי או מפלצות הלמידה, כפי שמים והוא אוהבים לכנות זאת. רעיון מהפכני שמעורר סערות קשות בקרב הזרם החרדי "תבונת יצחק" בפרט וברחוב החרדי בכלל: בישראל ובתפוצות.
 גירושיה הקשים של מלי מותירים אותה ממשוברת, כלומר מובילים אותה למשבר שכעת בעת תחילת הסיפור היא כבר רואה את האור ואת הדרך להיחלץ ממנו, מים, קיצור של רחמים כותב על משבריו, הוא כבר ראה את האור מזמן וכבר עבר דרך גדולה של התמודדות אך עדיין יש עוד מה לעשות ואילו אליהו רחמים תלמידו וחברו הקרוב של כבוד הרב אדם אתמטייה המשמש גם כמורה מבריק בבית המדרש מצוי כרגע בעיצומו של המשבר שלו.
 אליהו רחמים מאוהב במלי מאז היותו נער והיא נערה שגדלה לצידו מהגיל הרך בעת היותם באותו גן ילדים, הוא היה מדהים לאחר גירושיה ומאוד עזר לה והיא חשה אהבה רבה אליו אך כרגע מגיע מים ומעורר בה רגשות חזקים מאוד כמו אלה שהיא רואה בטלנובלות – האיכותיות שהיא צופה בהן באדיקות בטלוויזיה החבויה במעמקי שולחן הכתיבה שלה. . .
 
כל הזכויות שמורות למחבר – לכותב הספר: אלון ברגיל
 
ניתן להוריד לקריאה בחינם
 כדי להוריד לחץ על  גירסה חלקית שמתחת לתמונה
כדי להוריד צריך להיות רשומים . ההרשמה פשוטה ובחינם
   © כל הזכויות שמורות
 

 תגובות

 נושא   כינוי   תאריך ושעה 
2. אהבתי את הרעיון שעומד מאחורי הסיפור דפנה 4/5/2013 10:53:00 AM
1. נשמע מעניין יוני 3/27/2013 9:10:00 AM
אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign