פרטי היצירה

סוג היצירה תחום תחום משנה
שם ההוצאה שפה
סוג מהדורה טקסט חופשי   

וידאו

אודיו

גרסה מלאה לקריאה /הורדה

גרסה חלקית לקריאה /הורדה

ספר מודפס
דירוג מערכת: 
עגילים במרתף

דירוג הגולשים
מדהים!
אהבתי
מעניין
לא אהבתי


מדהים!
%33
אהבתי
%33
מעניין
%0
לא אהבתי
%33
שם:  עגילים במרתף
מחבר:  רחל ברנהיים

תאור:

 

"הראוס! שנלל!!" החוצה מהר – יהודים ארורים" – צעק צרח בקולי קולות, החייל הנאצי, החמוש, לבהמות דמינו..בשוט ופרגול- על הפנים-הראש הגב –על כל חלקי הגוף!..מיהרנו- כל המשפחה- להסתדר ב" חמישיות"- נוח לספירה..לבהמות דמינו..
הובלנו לכיכר השוק – שהייתה ל" כיכר הדם- והדמים"..מי שלא מסר את הכסף העדיים – נלקחו בכוח ..בקטיעת אצבע או יד!..אחרי נסיעה בקרונות לבהמות למשך ימים ולילות.. ללא מספיק כלים לצרכים..נשים וגברים יחד..ללא אוויר לנשימה..אשנב – צוהר קטן בלבד..הרכבת נסחבת איש אינו יודע לאן..אין צפירות, עצירות..
ניצבנו בלילה לפני שער מואר כבאור יום ועליו השלט "העבודה משחררת"..הגענו לגיהינום- לאושוויץ בצל- המשרפות....
בסדרת מיונים, הופרדו נשים מגברים..במיון נוסף: נשים ונערות..הובטח לנו שלמחרת נתראה..חיש נודע לנו: עוד באותו הלילה עלו כולן בלהבות המשרפות שפעלו יומם ולילה!..
במשך כל היום – אם ברוח, גשם, שלג סערה ורוחות עזות- עמדנו על המקום בלא לזוז.. חמש חמש בשורה עורפית..רועדות מקור, מפחד שומרי הס.ס., אכזרית ביותר הייתה ה"גרייזה" קצינה רמת דרג, גרמניה מרשעת - המכשפה הראשית.. אם העזת והישרת מבט בפניה- זכית בעונש מחפיר: לכרוע ברך על חצץ- בלא כל בגד או מגן..לבושנו היה שמלת קיץ- בעיצומו של חורף אירופי..ומה שהיה בו בשפע היו כינים..בבית השחי במבושים- עקצו מצצו דמינו- ולא יכולנו לזוז לגרד מפחד צליפות העונש.
יום יום היו סלקציות! בחרו בנשים מסוימות, לעבודות שונות -איש לא ידע לשם מה ולאן..כך הגעתי למחנה ל"עבודות פרך בכפייה"..בשמלת קיץ לגופי – שורצת כינים מוצצי דמי- ובלא יכולת לגרד.. בנעלי עץ ללא עקב- מכסה רק אצבעות ...בקור מקפיא בפברואר: חפרנו חפירות אנטי- טנקיות, להפיל בהם האויב- הצבא הרוסי הקרב.. מאימת הצבא הרוסי הקרב – בעקבות פקודה יצאנו ל"צעדת המוות"..צועדים בבגד קיצי בלא מזון וללא שתייה..ביום השמיני לצעדה החלטתנו יחד עם שתיים מחברותיי לחמישיה מלאה השאה..וברחנו ..הגענו לכפר גרמני בעורף, לבוגרת בינינו הייתה בגרות בגרמנית..החלטנו שרק היא תדבר.. שמא הגרמנית-יידיש בפינו- יכשילנו..
עד מהרה התברר- הגרמנית בכפר הייתה דומה ליידיש..ניחנתי בחוש קליטת שפות והעזתי לדבר.. הצבא הגרמני החל לסגת מפני האויב הרוסי הקרב- במרכז הכפר הוקם מאהל גדול ובו מטבח ששירת החיילים בעמדות סביב..שתי חברותיי נשלחו לעבוד שם ,אני נשלחתי למפקד האזור-בדרגת פלדסוובל.. ..נקשתי בדלת והולם ליבי גבר על הנקישה..איש לא שמע לא ענה.. פתחתי הדלת –לנגד עיני מהרצפה עד לתקרה – היטלר המצדיע במועל-יד!..בכוח דחפתי רגל אחר רגל..שומעת:: "איזו שחרחורת נאה","הונגרייה טיפוסית"..הוקל לי..בעברי הייתי גאה להיות צ'כיה – הפעם נעם לי לשמוע: היחסים מעולים בין שני העמים הפשיסטים.. הקצין –ראשו שפוף נשען על שתי ידיו - רמז לי לשבת..פניו בידיו הוא בכה התייפח בקול ובלי כל בושה.. חיכיתי מעט..שאלתיו קרה משהו?? התייפח נאנח ואמר: לבתי היחידה תינוק ואינה יכולה להיניקו..כל רגע יש " אלדם" אזעקה..עליה לרדת ולעלות לבונקר לא יכולה להיניק התינוק..
ראשי על השולחן כמוהו-והדמעות זלגו מעצמן..לי היה על מה ואת מי לבכות..בלבי קיוויתי..מי ייתן ויינצלו..
בלכתי למפקדה ובשובי נצמד אלי צלו של חייל גרמני.. שאל האם אני מסכימה, העביר נשקו ליד השנייה -שילב זרועו בזרועי.." גברתי מרשה?!..יכולתי לסרב"?..כעבור כמה ימים דיבר בחופשיות עד כמה הוא שונא את המלחמה ולא רואים את קצה..ערב אחר הציג עצמו בשם מכס, מהנדס במקצועו שונא המלחמה שקטעה קריירה ואת חייו..
היינו נפגשים בערבים לכמה שעות- למזלי הרב- חייב היה לחזור לבסיס בזמן...באחד הערבים, בליל ירח , חבוקה בזרועותיו, שר לי שיר אהבה למזכרת..שיר נודע אז.. הוא שר בקול טנור ערב, בתרגום חופשי שלי : "אני אוהב את השמש הירח והכוכבים – אך יותר מכולם אני אוהב אותך...וכמוהם כן גם את רחוקה ממני.".
אט אט התחיל לרמוז לי שהצבא מתכונן לנסיגה..בפגישה האחרונה סיפר לי שהוא מהנדס במקצועו- שונא מלחמה..
בפגישתנו למחרת- האחרונה.. הוא נחפז מאד: "עליהם להיות בהיכון"!..עמדנו ארוכות- מחובקים... שרנו יחד ובערגה את השיר שלימדני..לבסוף נתן לי דף ביד נחפז ונעלם.. פתחתי הדף -בנ.ב. הוסיף " אחרי המלחמה ניפגש באנגלייה או בצרפת- לפי הכתובות- ושם נתחתן... ...

פרטים נוספים בסיפור חיי "עגילים במרתף"..בכמה שפות..ועוד.. ..
אצלי?!
רחל ברנהיים
קיבוץ יקום

 תגובות

אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign