לאה טרן

משוררת, אמנית ועיתונאית

בוגרת סמינר "אורנים"[1962], בוגרת החוגים תנ"ך והיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים [1965], מכללה לאמנות בלונדון, [1967], בעלת תואר שני בספרות עברית, אוניברסיטה ביוהנסבורג בשיתוף עם אוניברסיטת בר-אילן [1980] ולימודים אקדמיים לקראת תואר דוקטור[1982].

פרסים ומענקים:
פרס רחל לשירה[1992],פרה רוטרי הבין לאומי[1993]מענק קרן עמוס[1997], קרן ת"א לאמניות[2004],קרן ת"א לאמנויות[2006],קרן עמוס[2006], קרן ת"א לאמנויות[2008].
לאה טרן מנחה ערבי ספרות, וכן סדנאות לכתיבה יוצרת. בעבר לימדה באוניברסיטת ת-א ובמכללת לוינסקי
הבעה עברית וכתיבה יוצרת. עשתה בשליחות הסוכנות היהודית באנגליה, ניהלה אולפנים לעברית לעולים חדשים,מרכזים קהילתיים לנשים, יסדה מועדון לסופרים ולאמנים בשם"מלאת", בחיפה, וכיום כותבת טורי תרבות אמנות וספרות באתרי אינטרנט.

לאה טרן הציגה את יצירותיה הפלסטיות בשש תערוכות יחיד וב-15 תערוכות קבוצתיות. חברת הוועד המרכזי באגודת הסופרים העבריים. שמשה בו כיו"ר ועדת אירועים. כמו-כן היא חברה באקו"ם, בפא"ן ובאיגוד העיתונאים לכתבי עת. שיריה תורגמו לערבית, אנגלית וצרפתית.ורבים מהם הולחנו והושמעו מעל במות ספרותיות שונות.

פרסומים:
יום מקפל כסאו,1974.
יולדת צבעים,1987.
עטופת עשן,1992,
רחוב הסבוראים, 1997,
אהבה היא שיחתי,2009
פרסומים רבים ניתן למצוא משלה באנתולוגיות ובלקסיקונים שונים, כגון:אנתולוגיה לשירת נשים, לקסיקון הסופרים בירושלים, ובכתבי עת חשובים:עכשיו, עמדה, מאזנים, פסיפס. אפיריון, שדמות, הליקון,ואחרים.

דברי הערכה על הספרים:

1. "יום מקפל כסאו"/1974
2. "יולדת צבעים"/1987
3. "עטופת עשן"/1992
4. "רחוב הסבוראים"/1997
5. "אהבה היא שיחתי"/2009
הספר הראשון נכתב בשפה פשוטה, לא סתומה, מתנסחת בחדות ובבהירות. אישית ואינטימית.
השירים קצרים, עדינים, משקפים אמת אישית לירית, ובה מובעת אהבה בכל הצורות. אהבה לאדם, לאהוב, לילד, להורה, לטבע ולנוף,לאלוהים, למילה הכתובה והמדוברת. מעין תפילה אישית לכל הנשגב והיפה, שמעבר לחיי הקיום היומיומי. הספר מדבר בשפת האהבה, תוך התבוננות מפוכחת במתרחש סביב, שאינה משוללת מכאבים, מצער, מאכזבות.

הספר השני מבטא את תאוות השירה של המשוררת, תאווה היולדת צבעים, כפי שהם מתבטאים בתחום אמנותי אחר שלה:הציור. המראות בספר לקוחים מחיי יום יום של אישה, הקמה לקראת קשיי קיום ופרנסת הבית, גידול ילדים וחינוכם. אלא שבתוך אלה בא לה פתאום ללדת חלום. וחלום השירה הוא עולם הקסם שלה "המנגן חרובים תחת גופה", שהם בעצם מתת לקוראי השירה.

הספר השלישי עוסק במסע ארצי ורוחני כאחד. המסע הארצי עובר דרך נקודות זמן ומקום, כמו זיכרונות ילדות, חדר הילדות, המשחקים, תמונות בית שכבר איננו, ואף המחשבה שהתערפלה במשך השנים. הנפש בורחת אל מקומות הזויים, חסרי זמן ומקום. שם אין צעקה, הדברים נמדדים בהיבטים רוחניים, ללא טרוניות. מעין קבלה והשלמה שכלית מפוכחת, שכך היה צריך לקרות.
המסע הרוחני מפורר את אישיות המשוררת לדקויות של ברזל ואבן. אך המים הם הריכוך, הגורם הממתן. בשירתה זו בולטת ארוטיקה וחושניות נשית מובהקת היא מובעת באהבת גוף המתבטאים בתיאורי ידיים וגפיים רכים, לעומת אהבה רונית הנתפשת במילה שתפקידה לנצח את המוות.

הספר הרביעי נכתב מתוך הבית שבו גרה המשוררת. על עטיפתו ציירה המשוררת את הבית האולטימטיבי של אדם וחוה וביניהם הכתובה המחייבת אותם לומר דברי שירה. לא רק זה לזו ,אלא להפיצה ביקום כולו. שירה היא תקשורת וגם מסר לחיבור בין אנשים. הבית הוא יסוד,המקום החשוב ביותר לאדם. ממנו יוצאים ואליו שבים. יוצאים גם לקהילה יותר גדולה, ולסביבה שבה אנו קיימים.
לא פלא הוא שאחד השערים בספר מוקדש לאזור הים התיכון. אין דומה אדם שגר בהר לאדם שגר ליד ים. הבעייתיות החברתית הקיומית של אזורנו על אוכלוסייתו הטעונה מוזכרים בשירים אלו, כמו גם הנופים המיוחדים, ומחויבותנו הציבורית להתרפקות על נוף האבות, להתהדר בהכנסת אורחים ולבצוע אבטיח נטול גרעיני שלום.


הספר החמישי הוא מבחר שירי אהבה. שירי אהבה לגבר הבלתי ניתן להשגה אלא במציאות דמיונית ומיסטית, שירי אהבה המתייחסים למעגל המשפחתי הקרוב והאינטימי ביותר, שירים שנכתבו במציאות אורבאנית עכשווית היוצרים דיאלוג סוציולוגי סוציאלי בין האני השר והסביבה המשמשת מראה תגובתית. ולבסוף שירי ארס פואטיים. הנוגעים בעשייה האמנותית.

לאה

 יצירות

שם היצירה שפה ת. הוצאה תאור גרסה למכירה מס' קטלוגי  
אהבה היא שיחתי 6/13/2009 "מה אהבתי תורתך כל היום היא שיחתי", ספר שירים חדש של לאה טרן
לפרטים נוספים

 תגובות

אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign