אהרון לירון (אלטשולר)

סופר וחוקר

משהו על עצמי

בילדותי ובנעוריי קיבלתי חינוך דתי. אחרי סיום ביה"ס היסודי נרשמתי לסמינר, שהיה אז מוסד חמש-שנתי, וכלל בית ספר תיכון וסמינר כאחד. התחלתי את עבודתי כמורה צעיר בחיפה בזרם הדתי ובמקביל למדתי בקורס אקדמי דו-שנתי שיסד ד"ר בירם, מנהל ביה"ס הריאלי, לפני הקמת האוניברסיטה בחיפה. בתש"ח הוריתי בירושלים. במלחמת השחרור הגנתי על שכונות בירושלים וליוויתי משוריינים. אחרי פסח ירדתי לשרת ברובע היהודי בירושלים העתיקה כחבר המשלחת החינוכית וכחבר ה"הגנה". כשפרצו הקרבות הייתי בין לוחמי הרובע, נפצעתי, ועם כניעת הרובע נפלתי בשבי. את רוב זמני בשבי הקדשתי לגביית עדויות מפי חבריי הלוחמים, ולפיהם תיעדתי את חודשי המצור והקרבות בספר. לאחר שנים מספר התירה הצנזורה לפרסם את ספרי הראשון "ירושלים העתיקה במצור ובקרב". לאחר עשרות שנים, כאשר שוחררו מסמכי תש"ח לעיונם של חוקרים, המשכתי את המחקר וחיברתי מאמר שנקרא "המערכה בירושלים העתיקה בתש"ח – משחק מכור", והוכיח שהעיר העתיקה הופקרה במתכוון. כיוון שהתקשיתי לפרסמו שיניתי את הביטוי "משחק מכור" ב"משחק שגוי", והמאמר פורסם ב"חוברת המאה ועשרים של אריאל".
בעקבות ההשכלה שרכשתי, עברתי אחרי מלחמת השחרור להורות בזרם החינוך הכללי. עסקתי בהוראה 37 שנים, 22 מתוכן כמנהל בתי ספר יסודיים, והקמתי את החינוך המשלים ברמת-גן ובגבעתיים, לפני היות מתנ"סים. שנים מספר הדרכתי טיולי ישראלים בחו"ל וראיתי שאין מידע זמין בנצרות ובסגנונות הארכיטקטורה. לאחר שפרשתי מהוראה הקדשתי את זמני למחקר וכתיבה בשני נושאים אלה. ב-1997 יצא לאור ספרי "הנצרות וארץ הקודש", ושלוש שנים אחריו – הספר "בעקבות המשיח, פלגים נוצריים, ארץ ישראל ומדינת ישראל". בשנת 2003 פורסם ספרי "מאפייני הארכיטקטורה". סיפוק רב היה לי כאשר יצאתי לטיולים וראיתי את המדריך מחזיק בספרי בלי שידע שמחברו מצוי בין המטיילים. חלק מספריי נלמדים באוניברסיטאות.
אחרי מלחמת יום כיפור הייתי תלמיד המחזור הראשון בקורס דו-שנתי למורים ומדריכים ב"מכון אבשלום" שפתח בפניי את שעריהם של מדעים רבים.
כיוון שקיבלתי חינוך דתי ביקשו ממני תמיד אנשי חבורת תרבות וזמר שרעייתי ואני מבלים אתם מדי כמה שבועות לתרום לתוכנית המפגשים ידע ביהדות, לכן ערכתי מדי פעם מחקרים והכנתי חומר לקריאה בחבורה שאותו קיבצתי בספרי החמישי "צימוקים מהמסורת".

אהרון לירון (אלטשולר) 
 

ספרים קודמים:

ירושלים העתיקה במצור ובקרב

הנצרות וארץ הקודש

בעקבות המשיח

מאפייני הארכיטקטורה

אהרון

 יצירות

שם היצירה שפה ת. הוצאה תאור גרסה למכירה מס' קטלוגי  
שִׁירִים מִן הַמְּגֵרָה 5/3/2012 שִׁירִים מִן הַמְּגֵרָה משנות החמישים והשישים  גרסה מלאה

לפרטים נוספים
אמונה ופולחן 5/1/2012 מאז ומעולם ניסה האדם להבין את רזי העולם. לפני פיתוח המחקר המדעי, התחבורה והתקשורת, חי האדם בסביבתו המצומצמת ובה הגה את הגיגיו והאמין במה שהורו לו אבותיו ומוריו כאמת מוחלטת. באותה תקופה התווכחו בני שבטים או לאומים שכנים אמונתו של מי היא הנכונה וטבעו את המטבע הלשונית "דת האמת" או "הדת האמיתית". כיום, כשמרחבי כדור הארץ נגישים, והאמונות נחקרו, אנו יודעים שמספר האמונות עצום ורב. אלה מאמינים ברוחות האבות המשפיעים על ההתרחשויות ואלה מאמינים בכוח עליון המכוון את ההתרחשויות,
לפרטים נוספים
הגדה של פסח עם הערות מאירות עיניים 4/11/2011 הגדה של פסח עִם הֶעָרוֹת מְאִירוֹת עֵינַיִם בְהַגָּהַת הָרַב שַׁחַר רַחְמָנִי - הֶעָרוֹת מֵאֵת אַהֲרוֹן לִירוֹן (אַלְטְשׁוּלֶר)  גרסה מלאה

לפרטים נוספים
צימוקים מהמסורת 3/30/2010 צימוקים מהמסורת הוא ספר שנועד להעשיר את ידיעותיו של הציבור החילוני על מקורות המסורת היהודית. ארבעים ושלושה פרקי הספר מאיר העיניים, הכתוב בסגנון קל ושוטף ומתוך גישה מחקרית, מבוססים על דפי מידע שחיבר אהרון לירון בעת שניהל בית ספר יסודי, על מנת להרחיב את השכלתם של מורי בית הספר. עתה מוגשים דפי מידע אלה, בשינויים קלים, לקהל הרחב. זהו ספרו החמישי של המחבר.
ספר מודפס

לפרטים נוספים
הגדה של פסח מוסברת ומקוצרת 3/18/2010 הגדה מוסברת ומקוצרת עם סיפור יציאת מצרים. כולנו שומעים בליל הסדר את הקושיות שבהגדה, אך בעת קריאת ההגדה יש לנו שאלות נוספות, ולא היה לנו מי שיענה עליהן:  גרסה מלאה

לפרטים נוספים

 תגובות

 נושא   כינוי   תאריך ושעה 
6. Thee'rs nothing like Hacer 12/15/2015 10:56:01 PM
5. Knocked my socks off Maria 12/12/2015 2:59:03 AM
4. Hey, that's the grat Valerie 9/12/2015 11:57:30 PM
3. I want to send you a Kadir 3/27/2014 10:10:32 AM
2. Now I know who the b Saji 3/24/2014 9:30:11 PM
1. תיקון אהרון לירון (אלטשולר) 3/23/2010 10:06:00 PM
אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign