ישי רוסנו

צייר

ישי רוסנו (40) יליד ותושב תל אביב.בוגר החוג לאומנות קולנוע וטלויזיה של אוניברסיטת ת"א (1995)יוצר רב תחומי העוסק גם בכתיבה על כל סוגיה, למד ציור ורישום אצל הצייר אורן אליאב ,ובנוסף לימודי ציור במסגרת "בית האומנים" בת"א והשתתפות בתערוכת הבוגרים בהנחיית הציירת רותי פיק רובינשטיין (אוגוסט 2008)
רוסנו מושפע בעיקר מאמני תחילת המודרניזם: האימפרסיוניזם הצרפתי, האקספריוניזם הגרמני, הסוריאליסטים והקוביסטים. הוא מצייר במגוון טכניקות וחומרים : מגיל צעיר מתעניין חוקר ומתנסה באומנות על כל גווניה. הוא רואה באמנות שליחות גדולה!
זוהי תערוכת היחיד הראשונה שלו - תוצאה של התפוצצות יצירתית ספונטנית ואינטנסיבית בשנה וחצי האחרונות שהניבה עבודות רבות, שהטובות שבהן נכנסו לתערוכה!

"העלים מכוסים אודם"
נחשף סרט הסטודנטים של צייר הבאוהאוס
התל-אביבי, ישי רוסנו
חלק 1
חלק 2
 
האמן החזותי והצייר ישי רוסנו העלה לפני מספר חודשים את הסרט, "העלים מכוסים אודם" (1997, אונ' תל אביב) לאתר Youtube . הסרט הוא סרט הגמר של רוסנו כבוגר החוג לקולנוע של האוניברסיטה ומהווה מחווה לתל אביב הבאוהאוסית של שנות ה 30, המקומות בסרט מצולמים כולם בת"א ונושקים לאווירה אירופאית של טרום מלחמת העולם השניה - העיר הלבנה.
העיר תל-אביב היוותה עיר מקלט ליהודי אירופה עירונים שרבים מהם עלו ארצה. יחד עם התיישבותם בערים הביאו איתם את רוחות הבאוהאוס הגרמני, לא רק לבנייני העיר אלא גם לתרבות העיצוב התיאטרון הקולנוע והאמנויות הפלאסטיות. מהבחינה הזו הסרט הוא כמעט "ציור אימפרסיוניסטי" של תל אביב דאז.
"העלים מכוסים אודם" הוקרן בסינמטק תל אביב והתחרה בפסטיבל קולנוע במינכן גרמניה כמייצג את אוניברסיטת תל אביב.
בסרט ניתן לראות חלק מהיכולות החזותיות של רוסנו שבאות לידי ביטוי גם ביצירתו כצייר.
 
"העלים מכוסים אודם" מתאר יהודי שבדומה לרבים מפליטי אירופה שהגיעו לתל אביב של לפני מלחמת העולם השנייה במהלכה או לפניה, נושא איתו צלקות נפשיות וזיכרונות קשים, תוצאה של מראות האימה או חלומות ביעותים כתוצאה מחורבן העולם הישן באירופה יחד עם היקרים לו . גיבור הסרט החליט לעשות מעשה להיפטר מכל מיטלטליו ולצאת לדרך חדשה ורוחנית יותר, בתהליך הפרידה מהגשמיות הוא פוגש זוג צעיר (יסמין קידר ואורי הוכמן) בתחילת הדרך שיחד עם מיטלטליו קונים מעט מעולמו הקודר, בסצנת מכירת החצר הם שותים לחיים ורוקדים לצלילי תקליטי ג'אז ישנים, המלווים ברסיסי הצצה לעולמו הפנימי של הגיבור עם קולות פיצוצי קרב ורכבות אך גם "טיפות טל" של ילדות מאושרת שנגדעה באחת.
הסיפור קופץ קדימה ואחורה בזמן ומלווה לרגע את הזוג הצעיר שנכנס לשגרת עולם אפורה בעוד הגיבור באקט הרואי אך גם קורבני משהו מסיים את מסעו בצעד קל יחף מכל מיטלטלים וזיכרונות קשים כל זה על רקע קולו של המשורר היהודי גרמני פאול צלאן "הגיע הזמן" שהביוגרפיה שלו מרחפת מעל הסרט בהיותו ניצול שואה שהגיע לגדולה תרבותית בשיריו בשפת האויב הנאצי הגרמני וסכיזופרניה זו יסרה אותו עד להתאבדותו בצרפת בעיר פריז, מות משוררים בזורקו עצמו לנהר.
"העלים מכוסים אודם" הוא שילוב של עיבוד לסיפור קצר שכתב הסופר האמריקאי ריימונד קארבר ("אולי תרקדו") וסיפור חייו של המשורר היהודי גרמני פאול צלאן, כל זה על רקע מוסיקה של באך שמנוגנת ע"י הצ'לן המפורסם פאבלו קאזאלס הקאטאלאני/ ספרדי, שיר הפתיחה הוא ציטוט מילות השיר ע"י הגיבור ב VOICE OVER של המשורר חורחה לואיס בורחס.
 
בתערוכת מוסיקתהצורותוהצבעים שתיפתח ב13 לאוגוסט בגלריה אגוזי (בבית אמריקה בשדרות שאול המלך 35, תל אביב),  יציג רוסנו מבחר ציורים שחלקם מייצגים מוסיקליות של צורות וצבעים וחלקם נוגעים בצורה פיוטית בכאב האנושי ובקשר הבלתי אמצעי בין האדם למוסיקה (כמייצגת אנרגיה ומזון רוחני מרמות שונות) ולכלי המאפשר לו ולה ביטוי. ביצירות "הפסנתרן הגידם" או ביצירה בה נראה פסנתרן שקלידיו מרחפים מעלה עם המוסיקה, בציור הכנר שנגינתו השמימית התנשאה מעל ארובות אושוויץ, בדמות הצ'לן שגוף הצ'לו שלו עדיין חי ומהווה חלק מהעץ שממנו נלקח, או בפסנתרן שב"נגינתו", כמאמר ש"י עגנון: "נישא על פני מים רבים", בכל אלו רואים את הערצתו של האמן לאמנות האחות ששופנהאוור ראה כ"מלכת האמנויות".
מוסיקה ממלאת את חייו של ישי רוסנו, ואת תהליך היצירה האמנותי שלו ותערוכה זו מוקדשת להשראה זו.
ישי רוסנו (40) יליד ותושב תל אביב. בוגר החוג לאומנות קולנוע וטלוויזיה של אוניברסיטת ת"א (1995) יוצר רב תחומי העוסק גם בכתיבה על כל סוגיה, למד ציור ורישום אצל הצייר אורן אליאב ,ובנוסף לימודי ציור במסגרת "בית האומנים" בת"א והשתתפות בתערוכת הבוגרים בהנחיית הציירת רותי פיק רובינשטיין (אוגוסט 2008) רוסנו מושפע בעיקר מאמני תחילת המודרניזם: האימפרסיוניזם הצרפתי, האקספריוניזם הגרמני, הסוריאליסטים והקוביסטים. הוא מצייר במגוון טכניקות וחומרים : מגיל צעיר מתעניין חוקר ומתנסה באומנות על כל גווניה. זוהי תערוכת היחיד הרביעית שלו
ישי

 יצירות

שם היצירה שפה ת. הוצאה תאור גרסה למכירה מס' קטלוגי  

 תגובות

אודותינו שאלות ותשובות פורום
צייד ספרים דרוג ספרים שירה
כתבי עת איך לפרסם? חיפוש יצירות
שלום אורח
שם משתמש
סיסמא
שכחת סיסמא? לחץ כאן
משתמש חדש? לחץ כאן
© כל הזכויות שמורות לכתב ווב הוצאה לאור בע"מ נבנה על ידי EKDESIGN ע"י ekdesign